Fórum Inzerce
dt125.cz > Servis a úpravy > Údržba a opravy > Čištění výfuku

Čištění výfuku

Výfuk čistíme tehdy, je-li znatelný úbytek výkonu, nebo když chceme motocyklu (a sobě) dopřát pěknou jízdu a čištění provedeme preventivně. Základní je vypálit koleno výfuku, ale pokud vyčistíte rovnou i koncovku, rozhodně tím nic nezkazíte, ba naopak.

hořák hořící výfuk

Nejlepším způsobem vypálení je použití propan-butanového hořáku, kterým zahřejeme karbon na tak vysokou teplotu, že vzplane a shoří na šedý prach, který jednoduše vyklepeme ven.

Při hoření vzniká velké množství jedů, proto se vyhněte vdechování kouře (rovněž není vhodné vypalovat výfuk, má-li máma pověšené prádlo).

Vypálení pomocí hořlavé kapaliny

Druhým způsobem, nemáte-li hořák, je použití benzinu. Nalijeme cca 3dl benzinu do výfuku, necháme ho chvíli působit, aby rozpustil nespálené zbytky, a velice opatrně ho zapálíme. Je nutno počítat s menší explozí, která ovšem výfuk neponičí. Po shoření (cca 10 minut) se vyklepe karbon a výfuk se profoukne kompresorem.

Závěr

Závěrem je ještě dobré dodat, že při rozžhavení výfuku na vysokou teplotu se pravděpodobně poničí barva, je proto vhodné po tomto úkonu výfuk natřít nějakou barvou, která je odolná vyšším teplotám.

Autor: Kubas

Valid CSS
Valid XHTML 1.0 Strict