Fórum Inzerce
dt125.cz > O webu > Detaily

Detaily o webu

Slovo autora

Je tomu již více než rok a půl, co jsem si řekl, že bych mohl předělat web dt125.ic.cz tak, aby vypadal lépe, obsahoval více informací a byl přehlednější. Svůj záměr jsem konzultoval s Kubasem a ten samozřejmě souhlasil. To bylo někdy na podzim roku 2008.

K tomu, abych začal něco skutečně dělat, jsem však potřeboval nějaký impuls. Jak někteří z Vás vědí, studuji ČVUT FEL a zde obor, který se zabývá mimo jiné tvorbou webu. Využil jsem tedy situace a ve druhém semestru jsem jako téma své semestrální práce pro předmět Technologie pro web a multimedia zvolil právě tento web. V této fázi byla tedy napsána především základní struktura (menu a rozvržení stránek) a vzhled, který jsem takto barevně volil nejen proto, že se mi prostě líbí, ale také proto, že jsou to dvě základní barvy Yamahy DT. Naplnění webu obsahem však nenastalo, v práci šlo především o předvedení znalostí (X)HTML a CSS, takže obsah ve větší míře nebyl třeba.

Ve volných chvílích v létě jsem tedy psal obsah jednotlivých stránek a pak přišel podzim roku 2009 a ve škole předmět Tvorba webových aplikací, kde jsem měl jako semestrální práci vytvořit něco v PHP. Pro tuto práci jsem si tedy vybral tvorbu inzerce pro náš web. Inzerce je nyní unikátní, bezpečná a bez reklam, s možností libovolných úprav a především s možností vkládat fotografie. To jsou hlavní výhody oproti předchozí verzi typu diskuze.

Zbývalo tedy dodělat obsah webu, tak jsem se do toho v průběhu následujícího půlroku pustil a nyní je web konečně hotov.

Během své práce jsem se snažil dbát především na dobrou strukturalizaci webu, doplnění informací, na které jste se nejčastěji ptali ve fóru, a také na zkulturnění a stylové sjednocení jednotlivých článků. Doufám, že se mi to alespoň z části podařilo a že tento web bude ku prospěchu všem majitelům Yamahy DT.

Bobo, 10. 4. 2010

Autorská práva

Primárním záměrem tohoto webu je pomáhat majitelům Yamahy DT125. Z tohoto důvodu by byla hloupost zakázat zveřejňování veškerého obsahu těchto stránek někde jinde, avšak když jsme takto benevolentní my, tvůrci webu a jeho obsahu, respektujte alespoň naše autorství. To znamená, že pokud někde uveřejníte jakoukoli část textu z webu dt125.cz, uveďte u něj vždy zdroj (tedy celou adresu, odkud jste text převzali). Mějte úctu k těm, kteří tvorbě webu, který bude sloužit Vám, obětovali spoustu času, a projevte ji alespoň tímto způsobem.

Příklad, jak publikovat text z webu dt125.cz:

... na webu dt125.cz/servis/cisteni_privery.html se píše "Sundejte plastové kolečko přívěry společně s ovládacími lanky (pro povolení šroubu musíte kolečko zablokovat pomocí zastrčení předmětu – např. šroubováku – o průměru do 5mm do k tomuto účelu určeného otvoru)." ...

Zveřejňování fotografií či jejich jiné než soukromé použití však povoleno není. Pokud chcete někde použít fotografii (či více fotografií) z tohoto webu, zveřejněte rovnou odkaz na celou stránku s daným problémem.

U všech článků, kde je tomu známo, je uveden autor nebo alespoň částečný autor. Pokud jste zde nalezli text či fotografii, kde autor není uveden a Vy o něm víte, neváhejte nás kontaktovat.

Hlášení chyb

Protože jsem všechny texty psal nebo upravoval já, je velice pravděpodobné, že se zde vyskytují chyby. A to mám na mysli chyby jak pravopisné, stylistické či například překlepy, tak i chyby významové. V případě, že nějakou takovou chybu naleznete, napište to prosím do příslušného tématu na fóru.

Kromě možných obsahových chyb webu je samozřejmě možné, že něco na webu nefunguje, jak by mělo. Pokud zde narazíte na něco, co vypadá podezřele špatně (například nesprávné rozložení prvků stránky atp.), případě je rovnou zřejmé, že jde o chybu (nefunkční odkaz, chybové hlášení), pište prosím do stejného tématu jako u chyb obsahových, ale zde navíc uveďte Váš internetový prohlížeč (název programu, verzi).

Děkuji za spolupráci.

Bobo

Použité jazyky a technologie

Validita

Nejprve k tomu, co to vlastně validita je. Zjednodušeně řečeno to znamená, že webová stránka (její kód) dodržuje určité standardy, které platí pro použitý typ dokumentu (zde XHTML 1.0 Strict a CSS 2.1). To, že je web validní, slouží nejen jako dobrá vizitka autora, ale také by měla do jisté míry zaručovat, že se webová stránka zobrazí správně. Toto bohužel neplatí úplně a troufám si říct, že skloubit dohromady validitu s tím, aby se web zobrazoval ve všech prohlížečích správně (a ve všech stejně) je jednou z nejtěžších částí tvorby webu.

Jistě jste si všimli, že na každé stránce vpravo dole jsou dvě ikonky. Tyto ikonky říkají, že konkrétní stránka a její CSS jsou validní. Ikonky jsem neumisťoval do stránek, které zobrazují fotografie v plné velikosti, protože by tam působily rušivým dojmem. To však samozřejmě neznamená, že tyto stránky nejsou validní – jsou. Ověření validity jednotlivých stránek si můžete zkusit například na strákách http://validator.w3.org.

Verze pro tisk

Pokud si budete chtít vytisknout například nějaký návod, nebojte se tisku přímo z Vašeho internetového prohlížeče. Tento web má v CSS definovanou podobu výstupu pro tisk, a to tak, že pozadí bude bílé, text černý a nebude se tisknout menu. Bohužel, každý prohlížeč toto nastavení jinak dodržuje, kupodivu nejlépe je na tom Internet Explorer. Z těchto důvodů Vám před tiskem vřele doporučuji zobrazit si náhled tisku.

Řeč čísel

Zde je pro představu uvedeno pár číselných údajů týkajících se tohoto webu. Údaje nemusí být vzhledem k častým změnám přesné, nicméně jsou pravdě velmi se blížící.

Popis Hodnota
Množství dat (bez obsahu inzerce a bez fóra) 189 MB
Počet stránek html (nepočítaje stránky s náhledem plné velikosti fotografie, nepočítaje fórum) 53
Počet fotografií v plné velikosti (bez fóra a inzerce) 238
Počet zmenšených fotografií (bez inzerce) 97
Počet hodin práce autora nespočetně, v řádu stovek hodin

Plánované úpravy

Valid CSS
Valid XHTML 1.0 Strict