Fórum Inzerce
dt125.cz > Servis a úpravy > Údržba a opravy > Čištění výfukové přívěry

Čištění výfukové přívěry

Pokud máte pocit, že výfuková přívěra vašeho DT nefunguje jak má (a máte nabitou baterii), zkuste ji dříve, než budete dále bádat nad tím, čím to je, vyčistit dle následujícího návodu:

 1. Sundejte koleno výfuku.
 2. Sundejte krytku přívěry na levé straně DT.
 3. Sundejte plastové kolečko přívěry společně s ovládacími lanky (pro povolení šroubu musíte kolečko zablokovat pomocí zastrčení předmětu – např. šroubováku – o průměru do 5 mm do k tomuto účelu určeného otvoru).
 4. Nyní vidíte dva imbusy, které drží plastovou schránku, kterou jste právě vyprázdnili. Vyšroubujte je a schránku sundejte.
  schránka bez schránky vyndaná krytka
 5. Sundejte krytku přívěry na pravé straně DT (jde to těžko, je to vlastně těsnění, takže opatrně).
 6. znečištěný výfukový kanál a prostor přívěry Pístem si zakryjte díru do válce, aby vám nevypadly tyčinky (které drží ony 2 kusy přívěry spojené) do válce.
 7. Poté kleštěmi vytáhněte první polovinu přívěry (na pravé straně). Pozor, neztraťte spojovací tyčinky (pokud jste je nevyndali s pravou polovinou přívěry, dejte si na ně pozor až v následujícím kroku).
 8. Nyní zkuste vyndat těsnění na levé straně. Pokud vám to nepůjde, nezoufejte a vytáhněte druhou polovinu přívěry i s ním tak, že chytíte hranol uprostřed do kleští a přívěru i s těsněním vytáhnete.
 9. Konečně můžete všechny součásti vyčistit. Dobře poslouží ředidlo či jiné chemikálie k rozpuštění krabonové vrstvy (samozřejmě si dejte pozor, ať tím nezničíte těsnění). Silněší nános budete muset šeškrábat, snažte se při tom však co nejméně poškrábat samotnou přívěru.
 10. Nezapomeňte vyčistit rovněž prostor výfukového kanálu a prostor, kde je uložena přívěra. Čištění pouze přívěry nemá valný smysl.
 11. Nakonec vše řádně namažte olejem (prostor "zvenku" můžete olejem libovolným, část, která je uvnitř, namažte olejem, který přimícháváte do benzínu) a můžete složit zase vše dohromady. Na závěr zkontrolujte přes výfuk, jestli je vše tak, jak má.

Autoři: maras, Bobo

Valid CSS
Valid XHTML 1.0 Strict