Fórum Inzerce
dt125.cz > Servis a úpravy > Údržba a opravy > Výměna brzdové kapaliny

Výměna brzdové kapaliny

Protože brzdy jsou neméně důležité než motor, je potřeba jim věnovat náležitou pozornost. A to doslova, protože je to mnohem složitější než výměna jiných kapalin.

K výměně brzdové kapaliny byste se měli odhodlat každé dva roky. A jestli tak chcete učinit, pořiďte si brzdovou kapalinu typu DOT 4 – je jedno, od jakého výrobce. Dále budete potřebovat nějakou hadičku o vnitřním průměru 5-8 mm, nějakou menší nádobu a injekční stříkačku (bez jehly).

Zadní brzda

nasazení hadičky

Začněte tím, že z nádobky na kapalinu na pravé straně rámu nad motorem vysajte stříkačkou všechnu kapalinu, kterou budete moci. Vezměte kapalinu novou a naplňte jí tu nádobku až k hornímu okraji a nechte ji otevřenou – nebojte, nespletl jsem si pořadí, takhle to má být. Na třmenu brzdy je odvzdušnovací ventil. Nasaďte na něj hadičku, kterou sveďte do nějaké nádoby – ale nasadit jen tak, aby byl přístup k šestihranu na tom odvzdušnováku (obrázek je z Yamahy TDR 125 a navíc brzda přední, ale princip je stejný).

Pootočte ten odvzdušnovací ventil o 1/3 otáčky, zmáčkněte pedál brzdy a nechte ho stlačený dole. Kapalina by měla začít vytékat, jestli ne, povolte trochu víc. Teď ventil zase utáhněte a můžete páku brzdy uvolnit. Opět ventil povolte a opět stlačte páku brzdy, utáhněte ventil, uvolněte páku. A takhle stále dokola, dokud bude vytékat ta kapalina špinavá (stará). Když bude kapalina vytékat stále špinavá a nádobka už bude prázdná, dolijte novou kapalinu. Až budete s tímto hotovi, ventil rozumně utáhněte, dolijte do nádobky kapalinu pod horní rysku a tím je výměna u zadní brzdy hotová.

Přední brzda

U přední brzdy je princip s hadičkou stejný, pouze nahoře na řidítkách musíte povolit dva šrouby na nádobce, odendat víčko a gumové těsnění. Pak už můžete vysávat kapalinu a pokračovat stejnou metodou, jako u zadní brzdy.

Původní článek z dt125.ic.cz přepracoval a doplnil: Bobo

Valid CSS
Valid XHTML 1.0 Strict